PRO OBČANY / Město Šluknov - nejsevernější město v ČR

Jaký byl rok 2022?

Milí Šluknováci a příznivci našeho zámku, nový rok 2023 vstoupil do našich životů a jak to tak bývá, tradičně se ohlédneme za tím, jaký byl ten rok loňský. Po dvouleté coronavirové pandemii, kdy byl celých šest měsíců zámek veřejnosti uzavřen, byly jeho dveře v loňském roce opět po celý rok otevřeny. Znovu se do něj vrátil život v podobě kulturních a společenských akcí, výstav a spousta dalšího. Pojďme si připomenout, co jsme v něm zažili, co nám vykouzlilo úsměv na tváři a zahřálo u srdíčka, protože náš zámek není pouze místem, kam zavítají turisté na komentovanou prohlídku, aby se dozvěděli něco o jeho historii a prohlédli si jeho exponáty. Snažíme se, aby byl také místem, kde se setkáváme a obohacujeme o zážitky. 

V loňském roce jsme se přiblížili k pětadvacetitisícové hranici, zámek navštívilo 24 053 lidí. 17 175 návštěvníků dorazilo na prohlídku zámku, výstavu, kulturní akce a podobně. V tomto směru se jedná o druhou nevyšší návštěvnost za posledních patnáct let, kdy je zámek po ničivém požáru a následné rekonstrukci opět otevřen. Začínali jsme s roční návštěvností 1 869 lidí (rok 2008). Věřím, že návštěvnost 12 000 lidí za rok, jak tomu bylo v letech 2020 a 2021, se opakovat nebude a v tomto roce se vrátíme již ke standardu, kdy návštěvnost vystoupá opět ke třicetitisícové hranici ne-li více…

Největším lákadlem v loňském roce byly rozhodně výstavy. Vystřídalo se u nás celkem 11 výstav. Tou neúspěšnější, co se týká počtu návštěvníků, byla výstava spojená s hernou „Obří deskové hry a optické klamy“. V této herně se zabavilo a své mozkové závity zapojilo bezmála 1200 návštěvníků. Také bych ráda zmínila další velmi úspěšné výstavy, kterými byly: „Žiju v první republice, Život malých aristokratů, Historie mlsání“ a v závěru roku vánoční výstava „Pojďme spolu do Betléma“. Nejen výstavami náš zámek ožívá, po dvouleté pauze se mohla uskutečnit největší akce ve městě - naše tradiční Zámecké slavnosti, kterými v závěru měsíce června žije celé město i okolí. Nenechalo si je ujít 6200 návštěvníků. V závěru prázdnin se Šluknováci i okolní obyvatelé nejen z regionu, ale i přeshraniční opět setkávají v zámeckém parku při Pivních slavnostech. Kdo by neměl rád tento zlatavý mok! Ochutnat jej, zazpívat si a zatančit si u vystoupení rockových kapel přišlo 1000 návštěvníků. Svátky a tradice, jako jsou Velikonoce, pálení čarodějnic, dětský den, Halloween a advent, rovněž v hojném počtu slavíme na zámku. Halloween na zámku měl v loňském roce svou premiéru a pro svou úspěšnost se na něj můžete těšit i letos. Poprvé jsme také ve Šluknovském zámku přivítali Lukáše Hejlíka s pořadem „LISTOVáNí“. Zábavný pořad o vaření „Cooking show Lukáše Hejlíka a Alana Novotného“ vykouzlil úsměv na tváři 50 návštěvníkům. V letošním roce budeme se zábavným pořadem „LISTOVáNí“ pokračovat. Již v únoru se můžete těšit na „Třešně v rumu“ s Petrou Bučkovou. S koncerty jsme rovněž neotáleli, v zámku i zámeckém parku jsme měli možnost si poslechnout hudbu různého žánru – country, swing, velmi oblíbenou cimbálovou muziku, ale i klasickou hudbu, kterou zde řadu let vede Kruh přátel vážné hudby. Své dovednosti na hudební nástroje nám předvedli také studenti Základní umělecké školy Šluknov i Rumburk. V zámku se odehrávají i divadelní představení, v loňském roce jsme měli možnost shlédnout dvě. Děčínský rodák Rostislav Křivánek, známý jako spisovatel, dramatik, básník a novinář, zde obohatil zážitkem téměř 60 posluchačů při své besedě a autorském čtení Adventních pohádek. Svým krásným vyprávěním vnesl do našich duší klid, pohodu a vánoční náladu.

V loňském roce nás opět navštívil štáb ČT1 s pořadem „Pečení na neděli“. Svou návštěvou nás poctila amatérská pekařka a vítězka soutěže „Peče celá země“ paní Petra Burianová, která společně s majitelkou Mana čokoládovny v Krásné Lípě paní Pavlínou Šafusovou vyrobila v prostorách zámku vynikající čokoládové pralinky.

Šluknovský zámek nabízí své krásné a důstojné prostory ke svatebním obřadům. Jsme šťastní, že můžeme stát na počátku společné cesty dvou lidí, kteří se rozhodli kráčet po ní společně ruku v ruce. V loňském roce si u nás na zámku své ANO řeklo a první novomanželský polibek dalo 18 párů. Šluknovský zámek je rovněž místem, kde se vítají nově narozené děti – malí Šluknováci, kterých bylo loni 18. Přestože si na tento slavnostní obřad nevzpomínají, mají na zámek památku alespoň v podobě fotografií.

Všichni jsme si zvykli na to, že zámek společně se zámeckým parkem jsou kulturním místem v naše městě, ne všichni ale vědí, jaké služby nabízí naše Informační centrum, které se nachází v přízemí zámku již od roku 2006. Pro turisty a návštěvníky města nabízí spoustu tipů na výlety v našem městě i okolí, poradí, kde se najíst, ubytovat, dokáže turisty vybavit potřebnými turistickými i cyklistickými mapami. V informačním centru lze také zakoupit spoustu knižních publikací a brožur, mnoho sběratelských, upomínkových i dárkových předmětů, mezi nimiž naleznete i regionální produkty – výborný med, tepané šperky, výrobky ze dřeva,… Rovněž poskytuje služby, které jsou denně občany využívány: veřejný internet, tisk, kopírování, laminování, skenování, kroužková vazba a podobně. Velmi často je také využívána služba prodeje a rezervace vstupenek do Domu kultury Střelnice v Rumburku a Městského divadla ve Varnsdorfu. Do informačního centra zavítalo v loňském roce 6 557 turistů, návštěvníků města nebo místních obyvatel. Návštěvnost veřejného internetu velmi klesá, téměř každá domácnost má internet doma a téměř každý je dostupný online. O tom, že je úspěšné a poskytuje kvalitní služby svědčí získané certifikáty - Certifikát jednotné klasifikace turistických informačních center, který získáváme od agentury CzechTourism a A.T.I.C. ČR na základě provedené kontroly informačního centra pomocí metody mystery shoppingu neboli utajeného turisty vždy s téměř 100% úspěšností. Dále jsme se v závěru loňského roku zapojili do projektu „Péče o kvalitu“, který pořádá Česká unie cestovního ruchu, z.s. a Řídící centrum kvality Péče o kvalitu. Jsme velice pyšní, že jsme kvalitu informačního centra obhájili a značka Q nám byla udělena.

Prostory zámku jsou také vhodné pro pořádání různých jednání, školení, seminářů a worshopů. Jeden takový byl uskutečněn v závěru listopadu na hlavním sále Šluknovského zámku na téma cestovní ruch. Setkaly se zde informační centra a destinační agentury, představovaly své subjekty, aktivity a novinky. Takováto setkání jsou pro nás, pracovníky informačních center, velkým přínosem. Můžeme dále naše poznatky předávat zájemcům o místní turistiku. I my jsme členy Destinační agentury České Švýcarsko, která rovněž pořádá setkání informačních center a výjezdy do turistických cílů v Českém i Saském Švýcarsku. Není nad to mít trasu prošlou, jedině tak doporučíte turistům výlet v plném rozsahu se všemi informacemi. A za tuto možnost destinační agentuře velmi děkujeme.

Návštěvu Šluknovského zámku můžete zakončit posezením v zámecké cukrárně Bea, která zde v loňském roce zahájila svou činnost. Pochutnat si můžete na výborných zákuscích i kávě. Své posezení má nejen uvnitř zámku, ale i na terase s výhledem do zámeckého parku.

Bohužel i s nemilými zkušenostmi se setkáváme v přilehlém zámeckém parku, který se v době letních měsíců stává také místem, kde se shlukují vandalové. Ničí to krásné, co je tu pro nás všechny a dělá nám tu radost. Fontánu v růžové zahradě a jezírko poblíž altánu si někteří pletou s veřejným koupalištěm, a to nás velice mrzí. Zamezit takovému chování je pro nás, pracovníky zámku, a strážníky Městské police Šluknov, nelehkým úkolem. 

V závěru hodnotím rok 2022 jako velice úspěšný. Ráda bych poděkovala zastupitelům města, kteří schvalují rozpočet, díky kterému můžeme toto vše vykonávat a pořádat. Také děkuji kolektivu Organizační složky Kultura a cestovní ruch, kteří zajišťují realizaci a chod celého zámku. A Šluknovskému zámku přeji, ať je nadále dominantou našeho města, ať na něj můžeme být všichni pyšní a ať přináší radost nejen nám, ale všem, kdo do něj zavítají.

Jitka Schneiderová, pracovnice OS KCR