Jaký byl rok 2020?

Zdraví nadevše, to je pravdou nejen uplynulého roku 2020

Bylo 31. prosince, hodiny přesunuly své ručičky na dvanáctku a rok 2020 byl tu. Magické datum, až mrazilo na zádech, všichni jsme byli plni očekávání, co nám přinese. Nikdo z nás však netušil, že tento rok bude natolik zlomový.

Každý rok v tuto dobu si přehrávám, co nám předešlý rok přinesl. Vždy, když dám na papír všechny prožité akce, zážitky s nimi spojené, statistiky počtu návštěvníku a recenze, tak si udělám pořádek na duši, řeknu si, co se nám povedlo, na čem je lepší zapracovat a přesně vím, kam se budeme ubírat rok další. Na roku 2020 jsem to také přesně věděla, stalo se však něco, co nepředpokládal nikdo z nás. Nejen můj vysněný a do puntíčku naplánovaný rok se obrátil vzhůru nohama. Na zámku jsme měli připraveno na 40 různých druhů akcí, výstav, setkání, sešli jsme se společně jen na hrstce z nich, které zbyly.

Při prvních rušených akcích se to ve mně pralo, říkala jsem si, musí to tak být, bude to lepší, zdraví je nadevše. Nicméně jsme pořád věřili a doufali, že to nebude dlouho trvat a těšili se na společná setkání. Při dalších restrikcích už přišlo zoufalství. Mluvila jsem se spoustou z Vás a viděla ten smutek v očích. Uvědomila jsem si, jak je naše práce důležitá. Jak nejen Vám, ale i nám chybí společná setkání, smích, zábava, pohoda.

Snažili jsme se tak získávat energii z jiných míst, když ne ze společných setkání. Začali jsme šít roušky a každý den je dávali na rouškovník před zámkem. Připravili jsme desítky kilometrů nových turistických tras, o kterých Vás pravidelně informujeme zde ve Šluknováčku. Na webu města jsme připravili 7 nových turistických okruhů po městě a jeho okolí, abyste mohli načerpat energii v přírodě. Snažili jsme se Vás zavést na ta nejkrásnější místa, která tu ve městě máme, aby alespoň takto jste měli důvod se na svět usmívat. Po městě vyrůstají jako houby po dešti nové turistické rozcestníky, aby nejen pro místní, ale i pro turisty bylo jednodušší se dostat k turistickým cílům. Připravujeme novou trhací mapu do Infocentra a také novou podrobnou mapu města. Vyrobili jsme nový leták Putování po památkách na Šluknovsku a teď pracujeme na letáku Šluknov krok za krokem. Na zámku jsme udělali asi největší generální úklid od jeho rekonstrukce, a že nám ještě práce zbývá. A hlavně stále a pořád neztrácíme naději a připravujeme nové akce. Přesouváme termíny z měsíce na měsíc a věříme, že tohle všechno jednou skončí a společně se zase setkáme.

Rok 2020 nesmiřitelně zasáhl všechny z nás. Někoho méně, někoho více. Náš obor – turismus a služby je v troskách. Jeden rok, dokázal zničit spoustu věcí, zároveň nám toho však i hodně přinesl. Teď budu mluvit jen sama za sebe. Přehodnotila jsem celý svůj život. Netušila bych, že mohu přijít o věci, které jsem brala jako naprostou samozřejmost. O to víc, si vážím lidí kolem sebe, kteří dokáží v této situaci nezištně pomáhat. Je rok 2021 už vím, že je zbytečné plánovat, ale rozhodně nepřestanu snít. Mohu Vám slíbit, že my na zámku to nevzdáme. Budeme čekat na lepší zítřky, které rozhodně přijdou a ihned, jak nám to situace dovolí, tu opět budeme pro Vás. A mám jedno velké přání a prosbu na Vás. Prosím pomozte všem těm, kteří se snaží přežít jakoukoliv maličkostí. Kupte si kávu v okénku, objednejte regionální produkt přes internet, podívejte se doma online na divadlo a přispějte drobný peníz za vstupenku.  Když každý z nás pravidelně udělá dobrý skutek, tak společně dokážeme zázraky. A my dokážeme držet spolu, to už jsme přeci několikrát dokázali.

Mgr. Andrea Kadlecová

manažerka Šluknovského zámku