PRO OBČANY / Město Šluknov - nejsevernější město v ČR

Po stopách zaniklé osady Försterei

Šluknov nám. Míru – Försterei – Královka – rybník Hraničář – Šluknov nám. Míru
obtížnost: lehká, kočárek: středně těžká, délka: 7 km

Po stopách zaniklé osady Försterei

Turistický okruh začíná na náměstí Míru, které leží v samotném středu města. Dominantní budovou je secesní Dům kultury. Budova dříve sloužila jako sídlo spořitelny. Její průčelí dodnes zdobí socha Spořivosti. Nyní prostory ožívají rozmanitými kulturními a společenskými akcemi, při kterých návštěvníci mohou obdivovat původní secesní dveře, zábradlí či vitráže. Ve středové části náměstí se nachází sloup Nejsvětější trojice, který v barokním slohu vytesal místní sochař Josef Klein. Ke zhotovení díla použil pískovec a žulu. 8,8 m vysoký sloup pochází z let 1751 – 1752, v mírně nadživotní velikosti spatříte sochy sv. Václava, sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého. Na čelní straně je ztvárněn zřejmě titulní výjev Korunovace Panny Marie. Také empírová kašna z roku 1794 je situována v samotném středu města. Je sestavena z dvoustupňového jednoduchého oválného žulového schodiště a masivní žulové mísy z jednoho kusu kamene, v níž je pískovcový obelisk se dvěma chrliči. Její autor není znám.

Rozcestník na náměstí Míru nás směruje po žluté turistické značce k místu Försterei. Po pár minutách chůze dorazíte ke Šluknovskému zámku, který po velkém požáru v roce 1986 a následném dvacetiletém chátrání tvoří dominantu města. Nabízí po celý rok (každý den v týdnu) rozmanité výstavy a prvorepublikový okruh, který je věnován poslednímu majiteli Šluknovského panství Ervínu Leopoldovi Nostitz-Rieneckovi, v jehož rámci jsou otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty. Pokud se rozhodnete tento krásný novorenesanční zámek navštívit ihned nebo na konci tohoto turistického okruhu, mějte na paměti, že je otevřen od 9:00 do 17:00 hodin, přičemž prohlídky zámku s průvodcem jsou v časech 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodin. V přízemí zámku se nachází Regionální informační centrum, které nabízí spoustu sběratelských a upomínkových předmětů, regionálních map, brožur, publikací,… Návštěvu zámku můžete zakončit posezením v útulné zámecké kavárně s terasou u šálku vynikající kávy z domácí pražírny a domácího zákusku.

Od Šluknovského zámku jdeme po žluté turistické značce, která nás po cca 60 minutách dovede do místa zaniklé osady zvané Försterei, z tohoto místa se vydáme již po zelené turistické značce směrem k městské části Šluknova – Královce. Pozn. Cesta žlutě značená pokračuje k Fukovské bráně, Aleji přátelství a křížové cestě v Království. Cestou na Královku budeme míjet dvě Lípy srdčité, které jsou zařazené mezi Památné stromy ČR. Po cca 20 minutách dojdeme do již zmíněné Královky. V této části se život zcela nezastavil, jako tomu bylo v osadě Fösterei nebo obci Fukov, naleznete zde několik domů jak stálých obyvatel, tak i chatařů.

Z Královky od rozcestníku se vydáme po červené turistické značce, která zároveň kopíruje trasu části naučné stezky Šluknov – Rožany. Po 30 minutách dojdeme k rybníku Hraničář, odkud nás modré značení dovede po hlavní silnici zpět do Šluknova.