PRO OBČANY / Město Šluknov - nejsevernější město v ČR

Jaký byl rok 2019?

Milí příznivci našeho zámku,

dovolte mi, abych symbolicky dnes, při čtvrté adventní neděli s Vámi zapálila poslední svíčku na adventním věnci. Ta symbolizuje ,,lásku“ a já si myslím, že právě láska, je jeden z nejdůležitějších pocitů, které nás naplňují. S láskou jde všechno daleko lépe, a když každý kousek té své lásky předáme dál, bude svět hned krásnější.

Každý z nás má v srdci lásku, někdo více a někdo méně. My se snažíme tu naši lásku promítat nejen doma u svých rodin, ale také v práci a předávat ji Vám. Neznamená to, že bychom byli stroje na lásku, ale jen se snažíme být tu pro Vás a odměnou nám je Váš úsměv na tváři, poděkování, zpětná vazba, zkrátka láska, kterou pošlete zase zpět vy nám. A tento ,,láskoběh“ u nás běží po celý rok. Stačí tak jen otevřít oči a vzít si ten svůj kousek pro sebe.

Jako každý rok, tak i v roce 2019 se u nás udála spousta věcí. Některé jsou viditelné na první pohled, jako přesun našeho Informačního centra naproti do bývalé výstavní místnosti nebo třeba kompletní oprava naši růžové zahrady, některé běží již svým koloběhem: obhajoba certifikátů turistického informačního centra či Českého systému kvality služeb, neznamená to však, že by pro nás byly méně významné.

K dnešnímu dni navštívilo zámek necelých 29 000 návštěvníků. Konec roku je na spadnutí, nicméně opět jsme se přiblížili k hranici 30 000 návštěvníků za rok, kterou si již stabilně udržujeme několik let. Toto číslo mě každý rok neskutečně těší, 30 000 lidí ve Šluknově který má necelých 6 000 obyvatel?  Více asi dodávat nemusím…

Návštěvníky láká náš prvorepublikový okruh, výstavy, ale také kulturní akce, které se u nás pravidelně pořádají. 37 různých akcí pro Vás bylo připraveno v roce 2019. Velkou radost máme ze Šluknovského masopustu, do kterého se zapojilo celé město a dostál tak opravdu tomu, že byl šluknovský. Společně jsme také posnídali při Férové snídani nebo zorganizovali první výstavu na stromech v parku. Každý rok se snažíme přicházet s novými podobami různých akcí, stálice však zůstávají. Jsou jimi pravidelné koncerty v různých prostorách zámku, z nichž je nejoblíbenější rozhodně koncert cimbálky, divadla, naše Zámecké slavnosti, výstavy a pomalu se do okruhu stálic začínají řadit i Pivní slavnosti.

Rok 2019 byl plodný i pro naše autory. Na Jitrovníku při akci ,,Hudba spojuje sousedy“ jsme společně pokřtili knihu o ,,Království“ z pera paní Helgy Hoškové. Pro ty, kdo ji ještě neměli v ruce je k dispozici v našem Infocentru. Totéž platí pro knihu ,,Devět pohádek ze Šluknova“ od paní Květoslavy Vidimské. Ta knihu představila na svém autorském čtení, které se konalo u nás na zámku. V dnešní době vydat knihu není nic jednoduchého a oběma autorkám patří má hluboká poklona za tu mravenčí radost, kterou odvedly.

Každý rok Vám vždy na tomto místě píši o akcích, které proběhly, kolik jich bylo, které byly nejúspěšnější. Letos bych Vám chtěla napsat něco o lidech, kteří za nimi stojí. Náš odbor – Odbor kultury je svou činností velice specifický. Zahrnuje totiž tři místa, která mají za úkol rozdávat právě tu lásku, o které jsem psala. Součástí je naše knihovna, Dům kultury a také náš zámek. Nad vším dohlíží a mateřsky nás opečovává náš vedoucí Odboru kultury. Zámecké akce pro Vás připravují tři dámy pod vedením manažera – tedy mě. Máme vše rozdělené, protože více očí víc vidí a více hlav dá dohromady více nápadů. Všechny výstavy pro Vás obětavě připravuje naše kurátorka výstav Dáša. Od jejich výběru, až po samotnou instalaci, deinstalaci a navrácení zpět do svého domova. V roce 2019 jich bylo 11, každé tři měsíce vystřídáme na zámku všechny tři a jsou to právě výstavy, které k nám lákají nejvíce návštěvníků. O informační centrum jeho pestrou nabídku a ekonomické záležitosti se stará mistryně pečlivosti Jitka. A Vás a Vaše blaho při prohlídkách, v Informačním centru nebo v Zámecké čajovně zajišťuje vždy usměvavá Marcela. O pořádek v celém zámku a přípravu všech prostor pak Eva s Yvettou. Nevěřili byste, kolikrát se během týdne změní podoba celého zámku a jak je to náročná práce. A všechny tyhle skvělé lidi mám na starosti pak já a k tomu ještě všechny kulturní akce, které proběhnou. Statistika je velice praktická věc, nicméně je pořád důležité si uvědomovat, že za vší tou radostí stojí velký kus práce, který právě děvčata odvádějí a já bych jim na tomhle místě chtěla za všechno moc poděkovat. Chtěla bych jim poděkovat za jejich čas, který dávají své práci a častokrát jde i vlastní rodina stranou. Chtěla bych jim poděkovat za jejich snahu, zodpovědnost a hlavně lásku, kterou se snaží rozdávat Vám všem.

V neposlední řadě bych chtěla moc poděkovat Vám, kteří jste tu s námi a pravidelně za námi zajdete, abyste zjistili co je nového a nebo nás třeba jen pozdravili. Nezapomeňte prosím i v novém roce 2020, ve kterém čtete tento článek rozdávat lásku, uvidíte, že Vám to vrátí a přinese jenom spoustu radosti.

Mgr. Andrea Přidalová

manažerka Šluknovského zámku