Ohlédnutí za Zámeckými slavnostmi 2019

Tropické zámecké slavnosti jsou za námi

Je neděle ráno a již po čtrnácté se v nás rozléhají poslední dozvuky naší největší městské oslavy – Zámeckých slavností. Když přišla první myšlenka na oslavy spojené se zámkem, nikdo netušil, do jakých rozměrů se rozvine. Měla to být jednorázová akce a podívejme se dnes… Již čtrnáctý rok máme za sebou a vypadá to, že ještě pěknou řádku před sebou.

Zámecké slavnosti se během těch čtrnácti let staly pýchou nejen našeho města, ale i celého regionu. Oceňují je nejen Šluknováci, ale i lidé z ostatních měst regionu a právě proto se mohou pyšnit puncem Regionálního zážitku Českého Švýcarska.

A jaké že byly ty letošní v renesančně-barokním stylu?

Páteční program zahájila paní starostka společně s hlavními organizátory akce v 19:00 hodin. Počasí přálo, a tak spousta z Vás dorazila na koncert kapely Voxel  i na tradiční Kabáty revival, kteří v letošním roce opět předvedli neskutečnou show.

Sobotní předpověď počasí hlásila slunečné počasí a teplo a nezklamala nás. Pro organizátory v těžkých renesančních kostýmech to bylo náročné, ale bohužel v půjčovnách renesanční plavky  nepůjčují, a tak nezbylo, než se chladit ve stínu.

Sobotní program začal v deset hodin ráno a končil před půlnocí. Čtrnáct sobotních hodin tak bylo naplněno dobovými představeními, akcemi pro děti, koncerty a zábavou. Z dobového programu sklidily velký úspěch drezury koní, bitva z třicetileté války a také noční show na zámeckém rybníce společně s ohňostrojem. Naši nejmenší měli možnost zazpívat si s Maxíky, vyzkoušet si dobová řemesla, či pohrát si s maskoty nebo se projet na kolotoči. Největším lákadlem však každoročně byly koncerty. Moravskou atmosféru do zámeckého parku přivezl Jožka Černý s cimbálkou, David Koller se svým bandem oživil vzpomínky na Lucii, která je znovu v popředí české scény a na závěr neskutečný revival Michala Davida rozhýbal doslova celý zámecký park.

V rámci těchto oslav jsme také v 15:00 hodin za účasti hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka, náměstka hejtmana pro školství, mládež a sport Petra Šmída, paní starostky, paní tajemnice, arciděkana Pavla Procházky, městské policie a nás Odboru kultury slavnostně představili novou vlajku našeho města. Byl to pro nás velice silný zážitek, protože proces realizace byl dlouhodobý a tento jeho zlatý hřeb ho uvedl v život a představil naši vlajku veřejnosti. Během slavností jste měli možnost si vlajku prohlédnout, na hlavním sále zámku. Poté bude pro zájemce k vidění na radnici.

Letošní Zámecké slavnosti navštívilo neskutečných 6 950 lidí! A všem návštěvníkům akce patří velký dík. To, že se rozhodnete poslední víkend před prázdninami vždy strávit s námi, pro nás moc znamená. Je to pro nás náboj do dalších let a smysl proč tuto velkou akci organizovat. Budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu. Za vaše názory co se Vám líbilo, nelíbilo, co Vám chybělo. Tuto akci děláme pro Vás a Váš názor je pro nás velice důležitý.

Jako každý rok bych chtěla na tomto místě moc poděkovat. Městu Šluknov, které nám umožnilo tuto akci zorganizovat, všem svým kolegům z Odboru kultury, kteří na ní celý rok pracují, agentuře Festive za dobový program a ohňostroj, agentuře Maja za koncerty, agentuře Arabela za dětskou scénu, Technickým službám za pomoc s technickým zázemím, hasičům, záchranářům, všem, kteří se na akci podíleli a také všem, kteří ji podpořili svou účastí.

Zámecké slavnosti 2019 jsou za námi a já cítím určitý sentiment po každém jejich skončení. Jsme zase o rok starší a strašně rychle to všechno utíká. Proto si važme každé chvilky, kterou máme. Každého setkání, které jsme měli možnost na slavnostech zrealizovat, uchovejme si každý úsměv, který jsme dostali, važme si toho a zase za rok se společně sejděme v zámeckém parku ve zdraví.

Fotografie Zámeckých slavností 2019 zde