Jaký byl rok 2018?

Milí šluknováci, rodáci a příznivci našeho zámku, měsíc se pomalu chýlí ke konci a já pravidelně v tuto dobu usedám k počítači a snažím se Vám poskytnout co nejvíce informací o tom co je u nás nového, co se u nás událo a na co se můžete těšit.

V lednu je to ale vždy trochu jiné. V srdci je uhnízděná ještě lehká sentimentalita z toho, že další rok je za námi a stále přetrvává potřeba zhodnocovat a obracet se k časům minulým. V hlavě mi tak často lítá zda jsme neměli něco udělat jinak? Zda se Vám naše akce líbí? Zda Vám u nás něco nechybí? Zpětná vazba je pro nás velice důležitá, ale v dnešní době velice málo praktikovaná. Jsme za ni tak velice rádi, ať je pozitivní, či negativní.

Náš odbor není klasickým odborem. Nejsme úředníci, i když administrativě se nevyhneme. Máme na rozdíl od kolegů jeden velice obtížný úkol navíc. Máme Vás pobavit - přinášet radost a rozdávat úsměvy. A když se to povede, tak právě úsměvy a radost ve Vašich očích je pro nás tou největší odměnou.

Rok 2018 byl pro nás rokem, který přinesl spoustu nového. Nové zážitky, nové zkušenosti, nové kulturní akce, nové lidi kolem nás a také nám přinesl nové vedení. Znám spoustu lidí kolem sebe, kteří mají strach z nových věcí, a proto se do nich raději nepouští. To ale není náš případ. Rádi vystoupíme z komfortní zóny a riskujeme. V loňském roce si myslím, že risk přinesl i zisk. Kdy? Při dvou nových velkých akcích. První byly oslavy 100 let výroční naší republiky, kdy byl k nám vypraven i speciální historický vlak a pak jsme společně uctili toto symbolické datum bohatým programem. Další novou akcí byly pak Pivní slavnosti Šluknov-Sohland, při kterých jsme otevřeli veřejnosti i zámeckou sladovnu a umožnili všem pivovarům z našeho výběžku prezentaci svých pivních moků. Obě akce byly nové, byly velké a dle vaší odezvy byly zkrátka fajn. A proto budeme pokračovat i dále, abychom stále zkoušeli něco nového a to, co se osvědčí, rádi znovu zopakujeme.

Šluknovský zámek a park v loňském roce ožil celkem 48 kulturními akcemi. Zámecké slavnosti 2018 trhly svůj rekord v návštěvnosti, staly se tak nadobro nejnavštěvovanější akcí našeho města. Velký úspěch sklidily rovněž oslavy 100. výročí republiky a Pivní slavnosti, které tak v letošním roce, a to 30. srpna, znovu zopakujeme. To se ovšem nedá říci o Večerech pod lampiony, které jsme se rozhodli z důvodu nízké návštěvnosti již vynechat. Z 48 akcí bylo 13 výstav – nejúspěšnější rozhodně ,,Člověče, nezlob se“, kterou navštívilo téměř 1 000 příznivců her.

Už jsme si všichni zvykli na to, že zámek je kulturním místem v našem městě. Ne všichni ale vědí, co všechno dokážeme splnit v našem Informačním centru. Turistické dotazy, rezervace ubytování, služby, jako jsou veřejný internet, laminování, skenování, kopírování a podobně jsou na dennodenním pořádku. V informačním centru ale můžete koupit spoustu krásných dárků pro své nejbližší, nejen s tématikou města a zámku. Nabízíme regionální produkty, jako jsou výborný med, kosmetické přípravky od Nobilis Tillia, tepané šperky, dřevěné sponky a mnoho a mnoho dalších produktů.

A co nového nám přinese rok 2019? Plánů je opravdu spousta, zda všechny vyjdou, zatím není jasné, ale rádi bychom pojali novým způsobem náš Masopust (o tom více v dalším článku), chceme změnit ukončení našich Zámeckých slavností, zopakovat Pivní slavnosti, vytvořit novou výstavu o Vánocích se saským zámkem Lauenstein, vyzkoušet Férovou snídani, uspořádat Jazzové odpoledne a také přineseme spoustu nových lákavých výstav. Plánujeme získávat další původní exponáty do našeho prohlídkového okruhu, který se pomalu ale jistě mění před očima a také bychom rádi změnili místo našeho Informačního centra.

Tak nám držte palce, buďte stále s námi, ať na webu města, Facebooku, Twitteru či Instagramu, buďte s námi v srdci a užívejte s námi svůj volný čas. V loňském roce 30 899 návštěvníků zavítalo do našeho zámku, je to o 1 229 lidí více než v roce 2017. Věřím, že i Vy, Šluknováci a rodáci jste nám svou návštěvou zvedli návštěvnost. Šluknovský zámek je nás všech a popřála bych mu do toho nového roku jenom to nejlepší. Ať je nadále ozdobou našeho města, ať na něj můžeme být všichni pyšní a ať přináší radost nejen nám, ale všem, kdo o to mají zájem.