PRO OBČANY / Město Šluknov - nejsevernější město v ČR

22NeděleBřezen

24. Hornolužický den Pláteníků a „Karáskovovo“ přírodní trhy

Seifhennersdorf11:00 hod.

Po dlouhých dvou letech uzavření a rozsáhlých stavebních prací otevírá Karáskovo muzeum opět své brány.

Na návštěvníky čeká mnoho zajímavých změn a v prostorách s klenbou z roku 1848 Vás přivítá zcela přestavěné turistické infocentrum.

V rámci této pravidelné akce se můžete v neděli dne 22.03.2020 od 11:00 – 17:00 hod. ponořit do doby  pracovitých a skromných tkalců plátna. Jejich pracovní den začínal tenkrát za úsvitu hlasitým zvukem křepelky a končil až po 14 – 16 hodinách. Pláteníci neoplývali žádným velkým majetkem a žili v souladu s přírodou.

Ve světnici Karáskova muzea se rozvoní vůně typického tradičního hornolužického pokrmu pláteníků - brambory s rybou. Návštěvníci si budou moci prohlédnout ukázky prací na tkalcovském stavu a zároveň je připraveno překvapení v podobě prezentace čertovské výstavy, kterou Vás provede p. Helgard Binner.

Hned vedle v  seifhennersdorfském radničním sklípku, budou připravována typická jídla pláteníků jako například bramborový pokrm, chlupaté knedlíky či bezinková polévka.

Na Karáskově 66. přírodním trhu s více jak 50 prodejními stánky a obchodníky se budou nabízet lahodné zvěřinové, drůbeží, králičí, koňské a sýrové speciality, dále kozí maso, sýry máslo i tvaroh,  grilovaná kolena, čerstvé uzené pstruhy,  křupavý Karáskův chléb, pulsnické perníčky, bylinné likéry a koření z revíru Karlse Stülpnera.

Originální sklo-keramické květiny, veselé dřevěné hračky z Jizerských hor ,provaznické a košíkářské zboží, vzácné minerály a kameny,  jahodníky a knihy  severočeských nakladatelství budou rovněž v nabídce.

K návštěvě zve také podstávkový dům (Bulnheimischer Hof) an burzou lněných látek. Ve velké světnici si můžete pohodlně vychutnat kávu a koláče.

Vše v jednom pro děti i dospělé se bude konat 22. března od 11- 17 hod. v centru hornolužického příhraničního města Seifhennersdorf.

Samozřejmě bude mít celé dění na trhu a nově otevřeném Karáskovo muzeu pod dozorem loupežnický vůdce Karásek a jeho kumpáni.

mapa